Konference o bydlení: V Česku už nejde normálně postavit ani kůlnu

Stavební řízení je už tak komplikované, že normálně nemůže člověk postavit ani kůlnu nebo malou výrobní halu. Na konferenci o bydlení Zlatá koruna to včera prohlásil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti zatím aktuální není, protože by stát přišel o třináct miliard ročně. Foto: autor/FAEI.cz

„Už se na to nemůžeme dívat, půjdeme s kůží na trh. Chceme novou stavební legislativu dříve, než v roce 2027. Nesuplujeme ale státní správu, zákon musí připravit MMR. Stavební řízení má až jedenáct stupňů. Vše je zpomalováno, komplikovanou strukturou úřadů a nekonečnými možnostmi odvolání. Investor se ani nedozví na úřadě, jaké podklady má předložit. Dnes nelze normálně postavit pomalu ani kůlnu,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Prosazuje, aby stavební řízení bylo jen třístupňové, aby se o námitkách rozhodovalo jen jednou, a aby byla uzákoněna fikce souhlasu, čili v okamžiku, kdy úřad nereaguje, bude se mít za to, že se záměrem souhlasí.

Deset procent Česka je už zabetonováno, ubývá voda

Na jednu stranu má pravdu, že kvůli byrokracii se nedá stavět svižně, ale na druhou se stačí projet po Česku, a i laik vidí, že se značným tempem navzdory komplikovanosti razítkové epidemie zastavuje, kdejaké pole, kdejaká periferie, a to sklady i bytovými projekty, kde nejsou chodníky, kde není infrastruktura.

Zastavěno je podle ministerstva životního prostředí už více než deset procent plochy Česka. Další problém je sucho: Aby se mohly rozrůstat obce ve Středočeském kraji, už se plánují přečerpávací kanály ze Želivky.

V budoucnu vezme za své jednoduchá developerská kalkulačka – koupit u Prahy za tři tisíce korun metr pozemku, za dalších 35 tisíc na něm postavit činžáky a pak je rozprodat za cenu 105 tisíc za metr čtvereční. Stavební řízení se sice může zjednodušit, ale budou-li do nových sídel vozit vodu cisterny a z kohoutků poteče jen na příděl, přepíše to zcela realitní mapy i v malém Česku. Klíčová brzy nebudou jen stanoviska k povolení výstavby stavebním úřadem, ale i vodoprávním úřadem. O tom se ale ještě moc nemluví.

V Praze byty jsou, ale…

Podle zatím nepříliš nahlas vyslovovaných názorů některých lidí, kteří bytovou situaci sledují a pracují v oboru, byty hlavně v Praze ve skutečnosti jsou. Ale…

Naráží na sebe ale dva pohledy: Malá, těsná republika a snaha o ekonomický rozvoj, každý rok růst a další zase růst, a ještě z loňského růstu. To nejde donekonečna. A pak jsou zde dva odlišné pohledy na ceny a dostupnost nemovitostí, a to elit a mas.

Byty jsou v Praze předražené, hlásají výzkumy veřejného mínění. Co je to ale předražené? Dokud se najdou kupující, kteří cenu zaplatí, tak je to cena normální, tržní. Bydlet ve vlastním bytě v Praze sice není základním lidským právem, ale na druhou stranu politický tlak na to je obrovský. A v hlavním městě také potřebujeme učitele, policisty, sestry, a ti tolik zkrátka nevydělávají jako investoři z Itálie či Ruska. Pravda: Na takovou korekci pak slouží lepší platy ve veřejném sektoru nebo dotace.

Byty ale v Praze jsou: Jak ke koupi, tak k nájmu, ale mnoho lidí nedosáhne na kupní ceny. Ty ale určuje vztah nabídka-poptávka, čili trh. Ceny ovšem navyšuje to, že se do Prahy stěhují, respektive nemovitosti si zde kupují a pronajímají desítky tisíc cizinců. Ze Západu i třeba z Ukrajiny. A bývají to bonitní a platící kupující/nájemci, na rozdíl od mnohých tuzemců. Praha je totiž jedno z nejbezpečnějších měst světa.

Podle pražských developerů je otázka, zda zrychlení procesu výstavby v Praze a okolí byty mladým Čechům vůbec zpřístupní, když 30 procent bytů je kupováno na investice (na pronájem) a 30 procent kupujících jsou cizinci. Připomínají, že na drahém bydlení nejvíce profituje stát a do DPH, která se proti minulosti zvýšila, a také daní z nabytí u „starších“ bytů.

Zelenou developerům, dotace městům

Zajímavě to má nalinkované premiér Babiš. Mluvil na konferenci hezky, jak je mu vlastní. Kdyby se jeho slova naplnila, zní to rozumně. Co nejméně razítek, není třeba nový sociální zákon, městům dotace na startovní byty. Když ale pak člověk poslouchal úředníky ministerstva pro místní rozvoj, lze o reálnosti toho, že se to podaří, upřímně pochybovat.

„Nájmy explodují, bytů je nedostatek ve velkých metropolích. Hlavní role vlády je v rekodifikaci stavebního zákona. Od ministerstva pro místní rozvoj jsem očekával lepší výkon. Teď máme na stole s hospodářskou komorou už jasný plán. Nelze se vymlouvat na připomínky jiných resortů. Změny potřebujeme velmi rychle. Není potřeba věcný záměr, víme, že potřebujeme co nejméně razítek,“ chrlil Babiš na konferenci, které se účastnili jak úředníci, tak zástupci developerů.

Podle Babiše není možné v Praze nové byty stavět deset let: „Určitě budu tlačit na MMR, aby stavební zákon co nejvíce urychlilo. Byty mají stavět města, obce, role vlády je zjednodušit legislativu. Je to na starostech, aby začali stavět, a aby umožnili developerům a realitním kancelářím investovat.“

Penta: krásné pohádky

Babiš zdůraznil, že není potřeba nový zákon o sociálním bydlení, neboť podle něho situaci s bydlením vyřeší zjednodušení stavebního zákona a projekt Výstavba. V něm by města mohla dostat dotace od státu až na dvacet procent nové výstavby městských bytů, pokud splní podmínky sociálně-startovacích bytů. Projekt Výstavba není jen pro Prahu, ale i pro další regiony.

Ministr také nemusí úřadovat ve šlechtické ložnici, ale budovy v centru Prahy můžeme dát k dispozici občanům, muzeím, nebo pro účely bydlení, obhajoval premiér myšlenku výstavby vládní čtvrti v české metropoli.

„Není možné, že máme Nosticův palác, kde by mohlo být muzeum, ale dnes tam sedí úředníci, ministr má kancelář ve šlechtické ložnici. Památky by se uvolnily a další atraktivní budovy v centru Prahy, které bychom mohli nabídnout na byty,“ prohlásil Babiš.

„Jsou to hezké pohádky, kdyby z toho vyšla třetina, bude to krásný výsledek,“ glosoval po konferenci o bydlení tato vystoupení jeden z přítomných zástupců developerské společnosti Penta.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek